Kolorowe pisanki

Dekoracje wielkanocne z mchem w roli głównej – 5 sprawdzonych pomysłów

Marzysz o oryginalnej dekoracji wielkanocnego stołu? Oto nasze propozycje ciekawych ozdób wielkanocnych z wykorzystaniem mchu. Wielkanocny stół wypełniony potrawami warto dodatkowo udekorować wiosennymi ozdobami.

Nasze dekoracje stołu w ceramicznych lub szklanych pojemnikach wypełnionych zielonym mchem będą doskonale pasować do świątecznej dekoracji stołu. Przeczytaj instrukcję krok po kroku, jak stworzyć piękną dekorację wielkanocną.

 

Oryginalna ozdoba – zrób to sam

Przytnij gąbkę do kwiatów na wysokość pojemnika, tak aby wystawała co najmniej 1,5 cm z boku pojemnika, namocz ją w wodzie i umieść w pojemniku. Umieść mech w szczelinie między gąbką a ściankami pojemnika, szczelnie przykrywając górną powierzchnię gąbki. Nie żałuj mchu – im jest go więcej, tym ciekawszy efekt.

Mech powinien delikatnie wystawać ponad górną krawędź naczynia. Przyklej do mchu wybrane przez siebie ozdoby: pióra i przepiórki. Dodaj kokardę ze wstążki, a w centrum kompozycji umieść krótko cięte kwiaty – aby uzupełnić puste miejsca utworzone przez mech.

Podobna kompozycja może być również wykonana w pojemniku ceramicznym. Sposób realizacji jest podobny, choć można to zrobić na kilka sposobów. Aby uzyskać kulisty kształt mchu, potrzebna jest odpowiednia konstrukcja. Najprostszym sposobem jest wykonanie kuli z gazety i pokrycie jej mchem. Średnica kuli powinna być tak dobrana do naczynia, aby wystawała z niego co najmniej połowa kuli.

Zamiast gazety można użyć gotowego kształtu styropianowego lub wyciąć go z gąbki florystycznej. Jeśli chcesz, aby koralik z mchu miał bardziej regularny kształt, możesz go przewiązać cienkim, zielonym drucikiem lub nitką florystyczną. Gotową dekorację umieść w doniczce, sklej klejem jajka, piórka i inne ozdoby wielkanocne. Gotowe!

Ozdoba wielkanocna
Źródło: Pixabay

 

Dekoracja z mchu

Ostatnią, bardzo ciekawą dekoracją w stylu eko jest naturalny mech. Do wykonania oryginalnych ozdób potrzebne są: przezroczysty mech w kształcie jajka, gumki recepturki i wspomniany mech. Aby stworzyć miękką pisankę, otwórz formę i umieść w niej lekko wilgotny mech (pamiętaj, aby włożyć go jak najwięcej, aby zmieścił się w formie). Dociśnij obie części formy do siebie i zabezpiecz je gumką recepturką.

Po kilku godzinach jajko z mchu będzie gotowe do wyjęcia i postawienia na stole. Wiosna to hołd dla świeżości i nowych początków. Nic więc dziwnego, że konwencja ekologiczna doskonale wpisuje się w wiosenny, świąteczny nastrój!

Jego bezpretensjonalny urok doskonale komponuje się z naturalnymi materiałami i dekoracjami – nie szczędź więc sobie słonecznych pomysłów pełnych orzeźwiającej zieleni! Naturalne materiały i kolory zaczerpnięte z natury królują nie tylko w najmodniejszych wnętrzach, ale także w aranżacjach stołów.

O czym należy pamiętać, aby stworzyć dekorację stołu wielkanocnego w stylu naturalnym, zwanym też eko? Podstawową kwestią jest dobór odpowiednich kolorów – powinny to być kolory zaczerpnięte bezpośrednio z natury. Na naturalnym stole wielkanocnym powinny dominować jasne, przydymione i ciepłe odcienie zieleni (np. bardzo modna akwamaryna i szałwia), błękitu i różu, a także brąz w wersji kawa z mlekiem, szarość z odcieniem brązu, beż oraz ciepłe odcienie bieli. Wianek wielkanocny wykonany z mchu to doskonała dekoracja na stół.

 

Dom z duszą

Nic tak nie tworzy świątecznej atmosfery, jak grupa bliskich zgromadzona wokół wielkanocnego stołu. Z tego powodu warto zadbać o to, aby jego pokrycie i dekoracje były odpowiednio przygotowane na tę okazję. Za pomocą dekoracji można podkreślić szczególny wymiar Świąt Wielkanocnych, stworzyć niepowtarzalną atmosferę pełną radości i szczęścia oraz zaprosić aurę wiosny do wnętrza naszych domów już zza okna.

Podstawą nakrycia stołu może być ozdobna doniczka, w której można umieścić wielkanocne dekoracje. Do doniczki warto wsypać trochę ziemi lub kolorowego żwirku – dzięki temu będziemy mogli w niej umieścić pionowe dekoracje (np. gałęzie, gałązki lub łodygi sztucznych kwiatów). W doniczce można też posadzić cebulkę hiacynta, a resztę udekorować kolorowymi wstążkami, małymi jajeczkami lub gałązkami z kotkami.

Ponadto można umieścić piękny mech w doniczce i podziwiać jego walory. Klasyczna wersja kompozycji wielkanocnej, która doskonale będzie się prezentować na każdym stole. Jest to dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych, które przytłoczone obowiązkami nie mogą poświęcić czasu na przygotowanie dekoracji. Do wykonania takiego stroika można wykorzystać wielkanocny koszyczek na ciasto. Wystarczy wziąć poświęcone potrawy, a wnętrze koszyczka wypełnić ozdobami –  suszonymi kwiatami i mchem.

Wielkanocna donica
Źródło: Pixabay

 

Pomysły na dekoracje wielkanocne

Zielony kolor to hit w dekoracjach wielkanocnych. Można go stosować jako dodatek do wielkanocnych dekoracji stołu, takich jak ceramika, wazony, obrusy, podkładki pod talerze i szklanki. Soczysta zieleń płynnie łączy się z czystą bielą, nadając całości niepowtarzalny styl i elegancję.

Taki kolorowy duet będzie świetnie wyglądał w towarzystwie jasnego drewna lub wikliny. Mech w połączeniu z drewnianym koszyczkiem to absolutny hit sezonu. Pamiętajmy, że dekoracje wielkanocne w kolorze zielonym mają na celu przede wszystkim ożywienie wystroju. Oprócz nieśmiertelnej bieli, idealnym uzupełnieniem zieleni będzie oczywiście słoneczny odcień żółci. Dekoracje w tym kolorze wprowadzą do wnętrza lekką i radosną atmosferę. Puszyste kurczaczki z tkaniny, świeże kwiaty, żółte serwetki na tle śnieżnobiałych obrusów – niezbędne elementy wielkanocnej dekoracji wnętrza jak malowane!

 

DIY wielkanocny stroik

Wieńce jako piękna ozdoba domu i mieszkania stały się znane nie tylko w czasie Adwentu. Wykonaj w domu wiosenną i wielkanocną dekorację, którą możesz powiesić na drzwiach wejściowych, na ścianie w salonie lub jadalni albo umieścić wieniec na środku stołu. Głównymi wykorzystywanymi materiałami powinny być motywy wiosenne – kwiaty, gałązki, gałęzie, jajka, pióra, mech, wstążki i kolorowe tasiemki.

Cały wieniec wykonujemy i formujemy samodzielnie z gałązek brzozowych. Zrób pętlę na końcu drutu, aby się o nią nie skaleczyć, i zacznij formować korpus w kształcie jajka. Najpierw należy spłaszczyć gałązki. Przełóż grubsze końce na lewą górną stronę i zwiąż je ciasno drutem wiązałkowym. Skręć wieniec, zwiąż dwa końce drutem i uformuj go w kształt jajka. Lekko owiń drut wokół całego obwodu wieńca i zakończ formowanie. Odetnij wystające końce. Wykonaj prostą pętlę do zawieszania i przymocuj ją do górnej części wieńca. Udekoruj stroik pięknym mchem.

Udekorowanie stołu wielkanocnego to prawdziwa sztuka, ale można też użyć wielu ozdób, pobawić się kolorami itp. Stół wielkanocny musi być radosny i kompletny, co oznacza, że musi być na nim wielkanocny obrus, dekoracja z wielkanocnymi elementami i ozdobami oraz orszak, który wskaże gościom, gdzie mają usiąść. Mech powinien być nieodłącznym elementem stroju wielkanocnego. W to święto musimy stworzyć specjalne, tematyczne miejsce zarezerwowane dla naszych gości. Stworzymy kilka małych ciasteczek w kształcie rozbitego jajka, kurczaka, a nawet króliczka: następnie zapakujemy je na płasko, w pozycji leżącej, jedno po drugim, każde w inny sposób, z zasłoną z przezroczystego papieru zawiązaną na wierzchu.  Zapakowane ciasteczka można ułożyć na mchu.

Jaja wielkanocne
Źródło: Pixabay