Fioletowy hiacynt

Hiacynt w słoiku jako idealna dekoracja na Wielkanoc– sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Hiacynt jest piękną rośliną ozdobną, którą często możemy spotkać w ogrodach przydomowych. Kwiat ten równie często niezależnie od pory roku zdobi wnętrza naszego domu. Można go wykorzystać go z powodzeniem w różnych kompozycjach. Do najprostszych z nich zaliczamy po prostu umieszczenie go w wazonie.

Przed nami trochę suchych faktów. Hiacynt (Hyacinthus) jest byliną cebulową, która należy do rodziny szparagowatych. Obecnie w uprawie spotykamy tylko i wyłącznie odmiany jednego gatunku hiacynta. Jest nim hiacynt wschodni (H. orientalis).

Hiacynt

Roślina ta dorasta do ok. 20 cm wysokości. Jej pęd zdobią błyszczące, równowąskie, krótkie liście. Hiacynt kwitnie raz do roku. Jego kwitnienie przypada na kwiecień i maj. Wytworzone efektowne, średniej wielkości kwiaty utrzymują się przez ok. 2 tygodnie. Występują w bardzo wielu kolorach (białym, różowym, fioletowym, niebieskim). Kwiaty te są znane i cenione za swój piękny, intensywny i słodki zapach. Dzięki temu hiacynt zyskał na popularności.

Hiacynt w doniczce
Źródło: Pixabay

Uprawa hiacyntów

Hiacynt to roślina, która ma niewielkie wymagania glebowe. Hiacynt preferuje podłoże próchnicze, lekkie, przepuszczalne, żyzne o odczynie obojętnym. Lubi stanowisko słoneczne lub pół cień. Hiacynt nie lubi wiatrów. Wybieramy więc dla niego miejsce osłonięta od wiatru. Roślina ta nie jest również mrozoodporna. Jego cebulki nie są odporne na niskie temperatury.

Sadzenie hiacyntów

Przed sadzeniem hiacyntów należy w odpowiedni sposób przygotować ziemię, w której zostanie posadzony. Należy ją spulchnić, a także pozbyć się chwastów. Dzięki temu hiacynty szybko się przyjmą. Ziemie warto, także użyźnić. W tym celu można w marcu po rozpoczęciu wzrostu, zastosować nawóz azotowy. W późniejszym okresie warto stosować nawozy wieloskładnikowe. Troszcząc się o hiacynty, nie należy zapominać o jego regularnym podlewaniu.

Hiacynty do ogródka sadzimy we wrześniu. Cebulki umieszczamy w gruncie na głębokości ok. 10-15 cm. Zachowujemy odstęp ok. 15 cm. Hiacynty mogą być sadzone w tym samym miejscu przez ok. 4 lata. Po tym czasie ich kwitnienie diametralnie maleje. W celu ochrony przed chorobami grzybowymi i bakteriami zaleca się na początku lata je wykopać. A jesienią posadzić na innym miejscu.

Cebula hiacynta jest duża, kulista. Łuski ją okrywające mogą być różnokolorowe. Hiacynt rozmnaża się przez podział cebuli. Dokonujemy tego w momencie, gdy roślina wytworzy cebulki przybyszowe.

Jak zimować hiacynty?

Zima to dla hiacyntów ciężka pora roku. Warto, więc w tym okresie w szczególności o nie zadbać. Jeśli chcemy, aby hiacynty nie ucierpiały podczas zimy, warto wyściółkować nad nimi glebę. Uchroni to ich cebulki przed działaniem niskiej temperatury i przemarznięciem. Hiacynty rosnące w doniczkach na balkonach lub tarasach także należy zabezpieczyć na zimę.

Co zrobić, gdy hiacynt przekwitnie?

Hiacynty po przekwitnięciu zostawiamy w spokoju do momentu, aż ich liście nie zaczną usychać. Zazwyczaj dzieje się to pod koniec czerwca lub na początku lipca. Wtedy cebule hiacyntów wykopujemy z ziemi. Podsuszamy je, a następnie przechowujemy w chłodnym i przewiewnym miejscu. Aż do września. We wrześniu znów możemy zasadzić go w ogródku. Tak jak zostało to już wspomniane, coroczne wykopywanie cebul nie jest konieczne, choć warto to robić.

Uprawa hiacyntu w domu

Hiacynty mogą być też uprawiane w domu, w doniczce. Ich obecność w domu doda uroku każdemu wnętrzu. A dodatkowo ich kwitnienie w marcu może stać się symbolem nadejścia wiosny. Doniczki z hiacyntami we wnętrzu domu ustawiamy w miejscu słonecznym. Dbamy jednak o to, aby temperatura w miejscu, w którym go ustawimy, nie była zbyt wysoka.

Najlepiej, aby temperatura oscylowała w granicach mniej niż 20 stopni. W zbyt wysokiej temperaturze hiacynt bardzo szybko przekwita. Nawożenie hiacynta hodowanego w domu nie jest wymagane. Należy pamiętać jednak o jego regularnym podlewaniu. Ziemia w doniczce z hiacyntem powinna być cały czas lekko wilgotna.

Co to znaczy podpędzać hiacynty?

Jeśli chcemy, aby hiacynt w naszym wnętrzu zakwit już w marcu musimy podpędzić je w doniczce. Jak tego dokonać? Zamiast cebule hiacynta jesienią posadzić w ziemi, sadzimy je w doniczce. Warto, aby ziemia w doniczce była lekka i przepuszczalna. Ważne jest również to, aby wierzchołki cebul wystawały ponad powierzchnie ziemi w doniczce. Tak posadzone cebulki przenosimy do ciemnego i zimnego pomieszczenia. Optymalna temperatura to 5-10 stopni. Cebulki w ten sposób przechowujemy ok. 10 tygodni. Po upłynięciu tego czasu przenosimy je do jasnego i ciepłego pomieszczenia. Hiacynty powinny zakwitnąć w ciągu 3-4 tygodni.

Kiedy pędzone hiacynty przekwitną, czekamy, aż z końcem wiosny ich liście zaczną zasychać. Wówczas cebule przechowujemy tak, tych przekwitniętych z ogrodu. Jesienią można je także ponownie posadzić, aby ozdabiały nasz ogród w kolejnym roku. Ważne! Nie nadają się one do kolejnego pędzenia!

Hiacynt w słoiku
Źródło: Pixabay

Zastosowanie

Hiacynt jest rośliną ozdobną. Jest ceniony ze względu na atrakcyjny wygląd kwiatów. Równie atrakcyjny jest także ich zapach. Hiacynty najczęściej zdobią nasz ogród sadzone w grupach w formie rabaty. Wspaniale w naszym ogrodzie komponuje się z innymi roślinami cebulowymi.

Hiacynt to nie tylko atrakcyjna ozdoba ogrodu. Hiacynty hodowane w donicach zdobią swoimi barwnymi nasz dom  w okresie, gdy zieleń za oknem jest jeszcze mizerna. Hiacynty doskonale sprawdzą się również jako kwiaty cięte. Taki kwiat zachowuje długo świeżość, a także zapach.

W dekoracji wnętrz najczęściej spotyka się hiacynt w szklanych pojemnikach. Widoczne cebulki i korzenie to dodatkowy atut dodający lekkości roślinie. Hiacynt w szkle nie jest trudny do utrzymania. Wystarczy dbać o to, aby korzenie były stale w wodzie, jednak cebulka była nad zbiornikiem. To zapobiega gniciu i sprawia, że kwiat będzie dłużej cieszył oko.

Hiacynt w szkle – zrób to sam!

Charakterystyczny zapach hiacyntów niezaprzeczalnie większości z nas kojarzy się z wiosną i Wielkanocą. To dobry powód, aby cebulkę tej rośliny użyć do dekoracji wnętrza naszego domu. Zwłaszcza że w ostatnim czasie dużą popularność zyskały kompozycje roślinne w słoiku lub innym szkle. Hiacynty i inne wiosenne rośliny doskonale wpisują się w ten trend. Hiacynt oraz inne rośliny posiadające cebulki doskonale prezentują się również  np. w koszach wiklinowych, wazonach.

Taki sposób dekoracji wnętrz ma wiele zalet. Taki rodzaj kompozycji roślin bez problemu może ozdabiać nasz domowy stół. Nie musimy obawiać się bałaganu od ziemi w naszym wnętrzu. Ziemia jest bowiem doskonale zabezpieczona. A efekt takiej dekoracji? No cóż, minimalistyczny, ale za to jaki piękny!

Kilka podstawowych informacji o hiacyncie uprawianym w domu:

  • Hiacynty kwitną w temperaturze 16-20°C. Ich czas kwitnienia wynosi ok. 20 dni. W wyższej temperaturze przekwitają prędzej.
  •  Hiacynty lubią umiarkowaną wilgoć, zbyt duża wilgotność może doprowadzić do zgnicia cebuli. Hiacynt hodowany w domu nie wymaga nawożenia.
  • Hiacynty nie lubią przeciągów.
  • Hiacynty nie lubią owoców. Nie stawiaj ich w więc w ich sąsiedztwie.

Hiacynt w szkle – krok po kroku

Do przygotowania tej dekoracji wnętrza, potrzeba nam kilka elementów. Przede wszystkim potrzebujemy zdrowej rośliny, która stanie się głównym elementem kompozycji. Potrzebna będzie nam również żyzna gleba, szklane naczynie, mech, a także woda. Opcjonalnie różnego rodzaju drobne dekoracje np. piórka.

Przygotowanie naszej dekoracji rozpoczynamy od umieszczenia w szklanym pojemniku żyznej gleby. Będzie ona stanowiła podłoże dla cebulki rośliny. Umieszczamy jej tyle, aby wypełniła połowę szklanego pojemnika. Następnie umieszczamy w niej cebulkę rośliny. W tym przypadku cebulkę hiacynta. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w słoiku warstwy mchu. Mchu umieszczamy tak dużo, aby ten prawie całkowicie zakrył cebulkę naszej rośliny. Tak przygotowaną kompozycje podlewamy wodą!

Uwaga! Nie robimy tego zbyt obficie! Cebulki hiacyntów pod wpływem wilgoci lubią gnić. Zwłaszcza gdy przebywają w ciepłym pomieszczeniu. Co dalej? Na powierzchni mchu możemy umieścić wszelkiego rodzaju ozdoby, które dodadzą naszej dekoracji niezwykłego uroku. Mogą to myć delikatne piórka, czy też małe jajeczka. Szklane naczynie warto również przyozdobić ozdobną tasiemką. Tak przygotowana kompozycja na pewno stanie się dekoracją wielu wnętrz domów.

Hiacynty w wazonie
Źródło: Pixabay

A na koniec ciekawostka

Swoją nazwę „hiacynt” zawdzięcza mitycznej postaci. A mowa tu o Hyacinthusie, którą szczególną sympatią darzył Apollo. W wyniku wypadku podczas zawodów rzucania dyskiem Hyacinthus został śmiertelnie ranny. Z jego krwi wyrosły kwiaty, które nazwano jego imieniem.