Mydła glicerynowe

Jak zrobić mydło glicerynowe domowym sposobem – wszystko co musisz o tym wiedzieć

Robienie mydła może niektórym wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli rozważaliście możliwość użycia alkaliów. Jednak robienie mydła przez roztopienie i wylanie gliceryny jest prostym zadaniem, które nie wymaga wiele wysiłku. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać podstawową metodę wyrobu mydła i kilka zabawnych wariantów.

Jak zrobić mydło glicerynowe — sposób zwykły

Kup potrzebne składniki

Gliceryna, która jest podstawą mydła, jest sprzedawana w sklepach rzemieślniczych w postaci stałych bloków do topienia. Można zrobić własną glicerynę, ale łatwiej jest kupić glicerynę bezbarwną, białą lub kolorową. Czysta gliceryna zawsze wygląda na przezroczystą, niezależnie od koloru. Dodatkowo potrzebne będą:

 • Olejki eteryczne. Olejki eteryczne do mydła glicerynowego można zawsze znaleźć w sklepach z artykułami rzemieślniczymi. Wystarczy kilka kropel, aby nadać zapach całej partii mydła, dlatego kup małą buteleczkę. Wybierz olejki z werbeny cytrynowej, róży, lawendy, mięty lub innego bukietu, który chcesz zastosować do zapachu mydła.
 • Formy do mydła. W sklepach z artykułami rzemieślniczymi można znaleźć różne rodzaje form, od najmniejszych do największych rozmiarów. Upewnij się, że miska jest wystarczająco duża dla mydła glicerynowego, aby nie wylać go podczas napełniania słoika.
 • Alkohol. Jeśli nie masz go w domu, kup w aptece. Wlej trochę alkoholu do butelki z rozpylaczem. Będzie on potrzebny do pozbycia się pęcherzyków powietrza w glicerynie przed jej zastygnięciem.
Olejek eteyczny
Źródło: Pexels

Rozpuść glicerynę w parowarze

Odetnij tyle gliceryny, ile potrzeba do wypełnienia zakupionych form do mydła,. Następnie posiekaj ją na małe kawałki, aby ułatwić jej roztopienie. Umieść je w parowarze z kotłem wypełnionym wodą i postaw na średnim ogniu. Podgrzewaj glicerynę aż do jej całkowitego rozpuszczenia.

 • Jeśli nie masz parowaru, znajdź dwa rondle — jeden większy i jeden mniejszy — tak, aby drugi zmieścił się w pierwszym. Napełnij większy garnek kilkoma kostkami wody. Umieść mniejszy garnek wewnątrz większego, tak aby unosił się na wodzie. Postaw garnki na średnim ogniu. Umieść kawałki gliceryny w małym, suchym garnku i pozwól im się rozpuścić.
 • Można również rozpuścić glicerynę w kuchence mikrofalowej. Włóż kawałki do miski i podgrzewaj przez 30 sekund, aż się całkowicie rozpuszczą.
 • Możesz stopić całą kostkę gliceryny lub po prostu odciąć kawałek, który wystarczy do realizacji Twojego pomysłu na domowe mydełko diy. Mydło będzie miało taką samą masę i konsystencję jak garść kawałków gliceryny, tylko przyobleczonych w ładny kształt.

Dodaj olejek eteryczny

Wystarczy kilka kropel, ponieważ jest bardzo skoncentrowany, a jego zapach utrzymuje się przez długi czas. Mieszaj drewnianą łyżką do uzyskania jednorodnej masy i zdjąć z ognia.

Przygotuj foremki do mydła

Ułóż je na płaskiej powierzchni wyłożonej ręcznikami papierowymi. Spryskaj lekko wewnętrzną powierzchnię, do której zostanie dodana gliceryna, za pomocą spryskiwacza z alkoholem. Alkohol zapobiega tworzeniu się pęcherzyków w mydle, ponieważ może je schłodzić i wysuszyć. Jeśli nie użyjesz alkoholu, mydło może zacząć bulgotać.

Wlej mydło

Podnieś górną część parownicy i ostrożnie napełnij miseczki na domowe mydełko diy. Wypełnij każdą formę po brzegi. Uważaj, aby nie przesadzić z ilością, w przeciwnym razie mydło wyjdzie bezkształtne.

 • Jeśli nie możesz przelać mydła za pomocą parownicy, przelej je za pomocą lejka do butelki lub dzbanka z szyjką, a następnie napełnij płynem foremki. Należy to zrobić szybko, aby mydło nie ostygło do momentu pojawienia się w misce.
 • W razie potrzeby przed wylaniem mydło należy ponownie podgrzać. W tym celu należy włożyć je z powrotem do parowaru lub na kilka chwil do mikrofalówki, aby ułatwić nalewanie.
Mydło w płynie
Źródło: Pexels

Spryskaj jeszcze trochę alkoholem

Użyj rozpylacza do mydła, które właśnie wlałeś, gdy jest ono w stanie płynnym. Ta metoda zapobiegnie tworzeniu się bąbelków również na płaskiej stronie mydła.

Pozostaw domowe mydełko diy do stwardnienia, a następnie wyjmij je. Pozostawić batoniki w foremkach do ostygnięcia na godzinę lub dwie, aż całkowicie stwardnieją. Odwróć foremki, aby wyjąć swoje nowe mydło glicerynowe.

 • Jeśli mydło nie wydostanie się samo, delikatnie naciśnij na tylną ściankę miski.
 • Mydło należy przechowywać w szczelnym pojemniku do czasu, gdy będzie gotowe do użycia.

Sposób 2 — Wypróbuj różne zabawne wariacje

Zrób mydło na sznurku

Gdy gliceryna jest już całkowicie roztopiona, napełnij nią dużą metalową lub plastikową miskę. Dodaj kilka kropli olejku eterycznego do smaku. Zanurz część liny w płynie, a następnie wyjmij ją z miski i pozostaw do ostygnięcia i zgęstnienia. Zanurz linę ponownie, aby dodać drugą warstwę, a następnie wyjmij ją i pozwól, aby druga warstwa zastygła i stwardniała. Kontynuuj w ten sam sposób, aż mydło diy osiągnie pożądaną grubość.

W kreatywny sposób wykorzystaj materiał, z którego wykonana jest lina. Zamiast prostej linii, zawiąż sznur w pętlę lub węzeł, aby stworzyć różne kształty domowego mydełka. Zawieś ten sznur na prysznicu, aby łatwo było używać mydła przy każdym myciu.

Zrób domowe mydełko diy w różnych kolorach

Można kupić blok bezbarwnej gliceryny i samodzielnie ją zabarwić, używając barwników kosmetycznych sprzedawanych w sklepach z artykułami rzemieślniczymi. Po roztopieniu gliceryny przelej ją do kilku oddzielnych pojemników i dodaj do każdego z nich kilka kropel farby, a następnie przelej płyn do form mydlanych.

Udekoruj mydło

Możesz go uzupełnić różnymi elementami, aby uzyskać ekstrawagancję.  To dobry sposób na zapewnienie dzieciom rozrywki podczas kąpieli lub przyjęcia urodzinowego, a także na podkreślenie wystroju łazienki. Rozważ następujące opcje:

 • Wykonaj mydło kwiatowe, dodając suszone płatki kwiatów do płynnej gliceryny przed wlaniem jej do foremek.
 • Stwórz mydło urodzinowe, wypełniając formę do połowy, a następnie umieść w środku mydła małą zabawkę, np. małe plastikowe zwierzątko. Wylej mydło w płynie na zabawkę tak, aby była ona całkowicie pokryta gliceryną.
 • Przygotuj mydło do kąpieli dziecka. Wlej masę do formy, a następnie dodaj małe plastikowe grzechotki lub inne przedmioty dla dzieci.

Wymyśl własne wzory

Jeśli nie możesz znaleźć ładnych form w sklepach, zrób je sam. Do tego celu może służyć każdy przedmiot z twardego tworzywa sztucznego. Jeśli wybrałeś naczynia, które są często używane do gotowania, pamiętaj, aby je dokładnie umyć przed ponownym użyciem.

 • Tacki do lodu mogą stanowić doskonałe formy do mydła. Kup zwykłe kwadraty lub inne ciekawe kształty, takie jak ryby, muszle czy czaszki.
 • W przypadku większych mydeł należy zaopatrzyć się w małe plastikowe miseczki lub kubeczki. Można też użyć zużytego plastikowego kubeczka po jogurcie.

Wskazówki

 • Jeśli chcesz zrobić miękkie białe mydło, oprócz mydła bezbarwnego, kup nieprzezroczystą glicerynę w bazie mydlanej, rozpuść ją i wlej bez dodawania barwnika.
 • Przełóż powstałe mydło do czystego, przezroczystego pojemnika, aby udekorować nim kuchnię lub łazienkę.
 • Zawiń mydło w papier woskowy lub przezroczysty celofan, aby zachować czystą powierzchnię, a następnie umieść je w opakowaniu prezentowym lub papierze.
 • Dla upiększenia zawiąż wstążkę lub kokardę.
 • Znajdź zastosowanie dla wykałaczki lub czegoś podobnego, aby stworzyć ciekawy wzór.

Roztopione mydło może być bardzo gorące, co oznacza, że należy nosić rękawice, odzież zakrywającą odsłoniętą skórę i ochronę oczu.