Makrama ze sznurka

Jak zrobić makramę ze sznurka do wnętrz w stylu boho – instrukcja krok po kroku

Uwielbiasz styl boho? Zachwycają Cię ozdoby w rustykalnym klimacie? Chcesz się dowiedzieć, od czego zacząć? Jak zrobić makramę ze sznurka? Zapraszam Cię do dalszej części. Opisuję krok po kroku wszystko, o czym musisz wiedzieć, zanim zabierzesz się za samodzielne wyplatanie.

Makrama – co to takiego?

Zacznijmy od początku, czyli od tego, czym jest makrama. Makrama jest sztuką wiązania węzłów bez użycia specjalistycznych narzędzi. Do stworzenia dzieła wystarczą nam nasze palce. Techniki makramy były znane już wieki temu. Supełki wykorzystywano zarówno w celach użytkowych np. tworzenie żagli, pismo supełkowe, bandaże, jak i w celach ozdobnych.

Za ich pomocą tworzono łańcuszki, bransoletki, talizmany, koronkowe ozdoby, narzuty, a także ozdoby ścienne. Uważa się, że miejscem, gdzie zapoczątkowano sztukę wiązania węzłów, jest Bliski Wschód. Jednak z czasem popularność makramy rozciągnęła się na niemal cały świat.

Sznurek na makramę
Źródło: Pixabay

Makrama krok po kroku

Czyli jak zrobić makramę ze sznurka. Jedną z najważniejszych rzeczy jest wybór sznurka. Sznurki można podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej spotyka się sznurki bawełniane lub bawełniane z domieszką poliestru. Z własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że podczas pierwszych przygód z makramą najlepiej zaopatrzyć się sznurek pleciony 3 mm bądź 5 mm. Łatwo nauczyć się na nim wiązań, a jeśli popełnimy błąd, bez problemu rozwiążemy supełki, bez niszczenia struktury sznurka. W przypadku sznurka skręcanego jest to o wiele trudniejsze.

Rodzaje sznurków:

  • SZNUREK PLECIONY – sznurek swoją budową nieco przypomina kabel. Jego zewnętrzna warstwa spleciona jest z wielu pojedynczych nitek, a w samym środku znajduje się poliestrowy bądź bawełniany rdzeń. Ten rodzaj sznurka nie nadaje się do rozczesywania.

  • SZNUREK SKRĘCANY – sznurek złożony z wielu pojedynczych nitek skręconych w jedną całość. W odróżnieniu od poprzedniego w środku nie posiada żadnych dodatkowych rdzeni. Jest idealny do tworzenia frędzli, chwostów i liści.

  • SZNUREK 2-PLY – sznurek złożony z dwóch sznurków skręcanych, połączonych ze sobą w jedną całość. Dość łatwo się rozplątuje, przez co początkowo trudno się z nim pracuje. Za jego pomocą można uzyskać tzw. falę na frędzlach.

  • SZNUREK 3-PLY – sznurek podobny do swojego poprzednika, jednak złożony nie z dwóch, a z trzech sznurków skręcanych. Jest bardzo ozdobnym sznurkiem. Już sama jego faktura daje ciekawy efekt. Po jego rozplątaniu uzyskujemy jeszcze większe fale niż w sznurku 2-ply.

    Sznurki różnią się między sobą także grubością.

    Wyróżniamy sznurki o grubości:

  • 2 mm

  • 3 mm

  • 4 mm

  • 5 mm

  • 9 mm

    Zasada jest jedna. Im cieńszy sznurek wybierzemy tym efekt wizualny, będzie delikatniejszy. Niestety jednocześnie będziemy musieli nawiązać się znacznie więcej supełków i wzór zajmie nam dużo więcej czasu. Najważniejsze jest to, abyśmy sami wiedzieli jaki efekt chcemy uzyskać. Przy tradycyjnych makramach najczęściej używa się sznurków nie grubszych niż 5 mm. Za to sznurki 9 mm doskonale nadadzą się do tworzenia koszyczków lub dywaników.

    Makrama – sznurek i co dalej?

    Jeśli wybraliśmy odpowiedni sznurek następnym krokiem, jest zaopatrzenie się w coś, na czym nasz sznurek zawiśnie. Mamy do wyboru zrobienie standardowej makramy na kiju bądź łapacza snów, drzewa życia, lustra, sowy, tworzonych zazwyczaj na drewnianych lub metalowych obręczach. A także kwietnik i inne wieszaki, które najłatwiej zrobić na małych drewnianych kółkach.

    Do samej nauki pierwszych węzłów wystarczy nam nawet zwykły wieszak do ubrań posiadający prosty drążek. Jeśli natomiast chcemy zacząć profesjonalnie, możemy zakupić specjalny kij lub znaleźć ciekawą w miarę prostą gałąź, która sprawi, że ozdoba zyska jeszcze bardziej rustykalny „vibe”.

    Makrama – rodzaje węzłów.

    Kolejnym naszym wyzwaniem, jest nauka pierwszych węzłów. Wbrew pozorom, by stworzyć przepiękne plecenia wystarczą nam 3 podstawowe węzły. Cała reszta to kwestia naszej wyobraźni i inspiracji zaciągniętych z wcześniej widzianych makram.

    Podstawowe węzły:

  • PĘTLA MOCUJĄCA – pętla, za pomocą której przymocujemy nasz sznurek do bazy (kija, obręczy bądź kółka).

    INSTRUKCJA: Sznurek złóż na pół i przyłóż do wybranej bazy, tak by oczko powstałe w połowie znajdowało się nad nią. Utworzoną pętlę zwiń dookoła bazy, a przez środek pętli (przez dziurkę, która powstała) przełóż dwa końce sznurka i mocno zaciśnij.

  • WĘZEŁ PŁASKI – węzeł, który jest dość ozdobny i uniwersalny. Może nam posłużyć do tworzenia makramy, ale także jako zakończenie „zbierające” wszystkie sznurki np. przy kwietnikach. Może być on zarówno prosty, jak i spiralny. Za jego pomocą stworzymy także ozdobne „kulki”. Początkowo może wydawać się dość skomplikowany. Ze względu na to, że wykonanie tego węzła trudno w miarę precyzyjnie opisać słowami, najłatwiej się go nauczyć, oglądając tutorial np. na YouTube, gdzie dokładnie widać, w jaki sposób przełożyć sznurki by uzyskać zamierzony efekt.

  • WĘZEŁ ŻEBROWY – węzeł dużo łatwiejszy, niż węzeł płaski. Za jego pomocą możemy tworzyć przepiękne wzory np. fale, zygzaki, tzw.diamenty, wyplatane kłosy i wszystko co podpowie nam nasza wyobraźnia.

    INSTRUKCJA: Aby stworzyć węzeł żebrowy potrzebujesz co najmniej czterech sznurków zwisających. Pierwszy sznurek po lewej będzie w tym wypadku sznurkiem wiodącym. Nadaje on kierunek powstającego wzoru. Układamy go zatem pod takim skosem, jaki chcemy i za jego pomocą wiążemy podwójne supełki na każdym kolejnym sznurku, który zwisa. Zaciskamy je mniej więcej z taką sama siłą. Wzór możemy poprowadzić poziomo bądź pod skosem. Pętelki możemy wykonać na wszystkich zwisających sznurkach, ale równie dobrze możemy zatrzymać się w połowie i zacząć od prawej strony ten sam proces, otrzymując np. kształt diamenty lub kłos.

  • Węzły dekoracyjne

    Poza podstawowymi węzłami istnieje też multum węzłów dekoracyjnych. Niektóre z nich są łatwe inne trudniejsze. Najbardziej znane węzły dekoracyjne:

  • węzeł Józefiny

  • węzeł kostkowy

  • węzeł kapucyński

  • węzeł różany

węzeł rybacki.

Makrama – długość sznurka

Wcale nie tak łatwo wyliczyć długość sznurka, którą będziemy potrzebować. Przy tworzeniu pierwszych makram i pierwszych wzorów bardzo łatwo o pomyłkę. Długość włóczki, jaka będzie nam potrzebna zależy przede wszystkim od wzoru i grubości sznurka, który użyjemy. By nieco ułatwić proces wyliczania można posłużyć się poniższymi wzorami.

Dla splotów standardowych:

długość planowanego wzoru x 2 x 4 = długość potrzebnego sznurka.

Dla splotów gęstych:

długość planowanego wzoru x 2 x 5 = długość sznurka.

Pamiętaj, że jeśli zabraknie Ci sznurka w trakcie pracy zawsze możesz zręcznie go dowiązać. Mimo wszystko znacznie łatwiej przyciąć sznurek, jeśli zwisa jego nadmiar, niż kombinować z dodatkowymi supełkami, które potem trzeba sprytnie ukryć.

Sznurek
Źródło: Pixabay

Jak zrobić makremę ze sznurka – porady

Pamiętaj, że początki zawsze bywają trudne. Nie warto zniechęcać się już na starcie, po pierwszych nieudanych wiązaniach. Technika makramy to przede wszystkim cierpliwość. Poprzeglądaj internet, inspiruj się. Zastanów się dobrze, co chcesz stworzyć, to bardzo ułatwia pracę. Najlepiej zacząć od czegoś łatwego. Może pierwsze supełki nie będą łatwe, ale z każdym kolejnym będziesz nabierać coraz większej wprawy. Po opanowaniu podstaw możesz skomponować naprawdę wspaniałe dzieła, którymi ozdobisz swój własny dom bądź podarujesz je komuś bliskiemu w prezencie.