Ozdoby na balkon

Ozdoby na balkon w bloku, czyli co oprócz kwiatów – 10 pomysłów

Balkon jest wizytówką każdego domu, niezależnie od tego, czy znajduje się w bloku, czy w kamienicy. Zagospodarowanie tej małej przestrzeni jest zwykle sporym wyzwaniem. Najczęściej wykorzystuje się do tego kwiaty doniczkowe, dzięki którym mały taras lub balkon może zamienić się w realny sposób w bujną dżunglę. Nie jest to jednak jedyny sposób, na ozdobienie tego miejsca odpoczynku i relaksu. Sprawdź, które dekoracje pomogą stworzyć Ci niezwykły klimat!

Fotele wiszące

Fotele wiszące można znaleźć w większości sklepów meblowych. Ich niezwykły wygląd stanowi sam w sobie ozdobę przestrzeni balkonowej. W większości przypadków są to fotele w kształcie kokonu lub klosza, które nie muszą być mocowane do sufitu. Posiadają one bowiem stopkę, dzięki której zwykły mebel stojący zamienia się w wiszące dzieło sztuki. Oczywiście tego typu przedmioty są niezwykle oryginalne, jednak bardzo często znacząco wykorzystują dostępną przestrzeń. Z tego powodu na balkonach o małej powierzchni może zmieścić się najczęściej zaledwie jedno takie akcesorium. Nie zmienia to jednak faktu, że charakteryzują się przy tym bardzo dużą estetyką i oryginalnością.

Latarnie i światełka

Nie od dziś wiadomo, że najlepszą porą do spędzania czasu na balkonie w bloku jest późny wieczór. Opustoszałe ulice pozwalają cieszyć się spokojem i relaksem w swojej ukochanej przestrzeni. Rewelacyjną dekoracją balkonu w bloku jest zastosowanie latarni i lampionów rozświetlających okolicę. W tym celu można wykorzystać wiklinowe lub metalowe kosze, które wieszane lub stawiane w dowolnym miejscu.

Dekoracje balkonu, ze względu na małą ilość przestrzeni w bloku, bardzo często muszą charakteryzować się wysokim poziomem funkcjonalności. Z tego powodu lampy oraz światełka są znakomitym rozwiązaniem, podnoszącym zarówno estetykę, jak i wygodę przebywania w tym miejscu.

Światełka na balkonie
Źródło: Pexels

Pufy i kanapy

Podstawą wypoczynku jest wygodne miejsce do siedzenia, dzięki czemu każdy Twój gość będzie mógł przez godziny wypoczywać z Tobą na balkonie. Pufy i kanapy mogą być nie tylko użyteczne, ale też stanowić ozdobę całego miejsca.

Wykorzystanie wygodnych poduszek i palet nawiązuje do stylu rustykalnego, przez co całość zyskuje przytulny charakter już na wstępie. Dekoracją balkonu w bloku mogą być zatem nie tylko dedykowane produkty ze sklepów, ale też zwykłe meble o nienagannej i ciekawej prezencji. Sprawdź ofertę pobliskiego salonu i wybierz odpowiedni mebel spośród gamy wielu produktów, które są dedykowane do przechowywania na balkonach i tarasach.

Stoliki balkonowe

Zastanawiając się nad wyborem dekoracji balkonów w bloku, warto przemyśleć zakup dedykowanego stolika. Tego typu meble są bardzo często mocowane do poręczy balkonowej, dzięki czemu nie zajmują wartościowej powierzchni na podłożu. Dostosowanie kolorystyki stolika do krzeseł, foteli i kanapy pozwala stworzyć ciekawy wygląd całej przestrzeni.

Ozdoby na balkon kamienicy nie muszą charakteryzować się dużymi rozmiarami i rzucającą się w oczy estetyką. Najlepsze dekoracje składają się na jedną, wspólną całość, która decyduje o klimacie danego miejsca. Warto rozważyć stoliki kafelkowe i wiklinowe o półokrągłych kształtach. Będzie to ciekawe rozwiązanie ze względu na przełamanie wszechobecnej na balkonach geometrii kątów prostych.

Maty balkonowe

Ciekawą alternatywą dekoracji balkonu w bloku są dedykowane maty balkonowe. Większość z nich wykonana jest z wikliny lub tworzywa sztucznego, które imituje roślinne pnącza i liście. Maty tego typu mogą posłużyć jako klasyczna ozdoba ściany oraz materiał zasłaniający przed wścibskimi przechodniami.

W pierwszym przypadku mata balkonowa zasłoni stonowaną ścianę bloku z wielkiej płyty i nada balkonowi ciekawego odcienia kolorystycznego. W większości przypadków maty wiklinowe są zakładane na poręcz, przez co pojawia się wrażenie stworzenia przestrzeni ograniczonej przed hałaśliwym wpływem środowiska znajdującego się na zewnątrz.

Hamaki

Dla większości osób hamaki są symbolem wakacji, odpoczynku oraz miłych chwil spędzanych u dziadków na wsi. Z tego powodu zastosowanie wiszącego leżaka jako dekoracja balkonu w bloku to pomysł, który zrewolucjonizuje sposób, w jaki myślisz o tym miejscu! Dużą zaletą jest również brak ograniczenia wykorzystania przestrzeni na podłodze balkonu.

Zamontowanie haczyków nad głową pewnie jest bardziej kłopotliwe, jednak w późniejszym użytkowaniu charakteryzuje się zdecydowanie większą wygodą. Duża dostępność hamaków w większości sklepów pozwala wybrać produkt idealny, zarówno pod względem wykorzystanych materiałów, jak i kolorystyki.

Hamak
Źródło: Pexels

Drewniane ozdoby ścian

Ozdoby na balkon w bloku nie muszą posiadać dodatkowej funkcji. Większość z produktów, znajdujących się w działach dekoracyjnych sklepów, jest stworzona wyłącznie po to, aby ładnie i ciekawie wyglądać. Drewniane kafelki i panele ażurowe są ciekawą alternatywą dla zakrycia mało estetycznego koloru ścian bloku. Mogą one nawiązywać do stylu rustykalnego lub bardziej nowoczesnego, w zależności od intencji projektanta.

Warto zdecydować się jednak na jeden motyw przewodni. Dotyczy to nie tylko wzorów dekoracji, ale też ich kolorystyki. Dzięki temu zyskamy pewność, że wszystkie elementy przestrzeni balkonu będą się ze sobą dobrze komponować.

Roślinne ozdoby ścian

Styl rustykalny ma jednak wielu przeciwników, dlatego istnieje szeroka gama alternatyw dla drewnianych ozdób. Dekoracje balkonu w bloku to przede wszystkim dom kwiatów i wszelkiego rodzaju roślin. Z tego powodu klienci większości sklepów tematycznych mogą wybierać spośród kilkunastu rodzajów sztucznych roślin, pnączy i gałęzi. Pozwalają one stworzyć ścianę imitującą prawdziwą dżunglę, która dodatkowo będzie odporna na skrajne warunki atmosferyczne.

Lustra

Stosowanie luster jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na wizualne powiększenie małych pomieszczeń i przestrzeni. Powierzchnia większości balkonów bardzo często potrzebuje tego typu działań. Pozwala to na jej ciekawe udekorowanie. Wybór jest ogromny – lustra okrągłe, heksagonalne, wiszące lub stojące. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji gospodarzy balkonu. Efekt będzie jednak w większości przypadków porównywalny – zwiększy się wartość estetyczna całej przestrzeni.

Obrazy

Zastanawiając się nad wyborem ozdób na balkon w bloku, większość osób bardzo często pomija najbardziej oczywiste rozwiązania. Dekorowanie ścian w pomieszczeniach wewnątrz opiera się na zawieszaniu obrazów, dlaczego więc nie wykorzystać ich również w przypadku balkonów?

Istotny jest wybór odpowiedniego produktu, który dzięki swojej wytrzymałości nie zmieni swoich parametrów nawet pod wpływem deszczu i opadów śniegu. Najlepiej sprawdzają się stonowane wzory geometryczne, które dzięki szczelnym oprawom zabezpieczą pracę przed wilgocią. Wiele ze sklepów internetowych oferuje obrazy przystosowane do przechowywania w warunkach balkonowych. Ostateczna decyzja, dotycząca wyboru konkretnej pracy powinna być już indywidualną decyzją domowników. Niezależnie od charakteru dzieła jedno jest pewne – będzie to niezwykła dekoracja balkonu w bloku, która z pewnością wyróżni Twoją przestrzeń.