Świąteczny wystrój domu– 5 wielkanocnych dekoracji do domu, które wykonasz sam

Święta Wielkanocne są przez wiele osób uważane za jeden z najbardziej niedocenianych okresów w roku. W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia kwietniowe uroczystości nie są kojarzone z obdarowywaniem bliskich prezentami. Zimową aurą ani wigilijnym klimatem. Warto jednak zadbać o to, aby nadchodząca Wielkanoc realnie zagościła w Twoim domu.

Własnoręcznie wykonane dekoracje to rewelacyjny pomysł na świąteczny wystrój domu. Jeszcze długo pozostanie on w pamięci. Oto pięć najlepszych ozdób wielkanocnych.

Patera na ciasta z małymi doniczkami

Wielkanoc to świetna okazja na wprowadzenie do swojego domu wiosennych elementów. Wykorzystać do tego można kuchenną paterę na ciasta lub babeczki. Jej piętrowa konstrukcja pozwoli wyeksponować wielkanocne elementy. Przez to będzie się znakomicie prezentować na stole w każdej kuchni.

Dodatkowo warto wykorzystać małe doniczki (najlepiej w pastelowych kolorach) oraz kępki trawy i pisanki. Przygotowanie całej dekoracji jest banalnie proste. Najpierw należy umieścić przygotowane kępki trawy w doniczkach. Tak aby wystawały z nich lekko ponad górną krawędź. Użyć można również gałązek, bazi lub ulubionych wiosennych kwiatów.

Następnie plastikowe doniczki należy ustawić na kuchennej paterze i dokończyć dekorację całej ozdoby. Pomiędzy niektóre z roślin warto włożyć jajka pisanki, które wcześniej pomalowaliśmy na żółty lub jasnoniebieski kolor. Przygotowanie całości nie zajmuje dłużej niż 20 minut, a wszystkie elementy ozdoby mogą być w późniejszym czasie wykorzystane do innych celów. To dodatkowa zaleta takiej dekoracji – idea „zero waste” powinna nam bowiem przyświecać niezależnie od pory roku!

Dzieci robiące dekoracje wielkanocne
Źródło: Pexels

Baziowe jajko

Świąteczny wystrój domu w okresie wielkanocnym jest kojarzony głównie z motywem jajka. Ten symbol odrodzenia jest istotnym elementem obchodów wiosennych uroczystości. Dlatego warto zdecydować się na jego umieszczenie również w swoim domu. Do przygotowania naszej dekoracji będzie potrzebne styropianowe jajko dużej wielkości, mocny klej, świecznik oraz kilkanaście gałązek bazi.

Styropianowe jajka są dostępne w okresie wielkanocnym w większości sklepów z prezentami i dekoracjami. Jeśli tego typu artykuł będzie trudno dostępny, można zdecydować się na jego zastąpienie włóczką lub zwiniętym kawałkiem tkaniny.

Kolejnym etapem przygotowania dekoracji jest oberwanie bazi z gałązek. W zależności od wielkości jajka przyda się spora garść „kotków”. Na szczęście w okresie wiosennym można je spotkać w wielu miejscach, przez co wyposażenie się w ten atrybut nie będzie wymagać nawet wizyty w pobliskim sklepie. Za pomocą mocnego kleju należy przykleić pojedyncze bazie do powierzchni jajka, tak aby przykryły je w całości.

Następnie z oberwanych wcześniej gałązek bazi można wykonać niewielki wianek i związać je w okrągłej formie. Później wystarczy umieścić jajko w środku splecionych gałązek, a całość przykleić do świecznika. Tego typu ozdoba nie tylko świetnie wpisuje się w wiosenną stylistykę, ale też w rewelacyjny sposób podkreśla świąteczny wystrój domu.

Kurki z tekturki

Jajka pisanki to najbardziej oczywiste skojarzenie związane z Wielkanocą. Do grona najbardziej charakterystycznych symboli tych świąt możemy zaliczyć również kurki oraz kurczęta. Przygotowanie naszej dekoracji jest banalnie proste i pozwala przypomnieć sobie umiejętności z czasów szkoły podstawowej.

Z dostępnych w sieci internetowej obrazów należy wybrać ten, który swoim kształtem będzie przypominał obrys kury. Następnie należy wydrukować grafikę oraz wyciąć cały kształt. Na wcześniej przygotowanej tekturze wielkości kartki A4 należy odrysować wzór pierzastego zwierzęcia gospodarczego, po czym ponownie go wyciąć.

W tym momencie warto pozostawić większy fragment tektury u podstawy rysunku. Posłuży on za podstawkę całej dekoracji. Przy użyciu farb akwarelowych warto pomalować tekturowe zwierzę na kolor biały lub zielony. W końcowym etapie ukończenie dekoracji będzie wymagało jeszcze jedynie obklejenia kury kolorowymi wstążkami oraz wycięcie z pozostałej tektury oparcia dla podstawki. Trzy lub cztery postacie kur, ustawione na komodzie lub półce w kuchni, to gwarancja błyskawicznego pojawienia się świątecznego nastroju w Twoim domu!

Świąteczny wystrój domu
Źródło: Pexels

Gipsowe skorupki

Do wykonania następnej dekoracji niezbędne będzie wykorzystanie gipsu, kawałków papieru oraz dmuchanych balonów. W misce z wodą należy rozrobić gips. Powstała masa musi mieć sporą gęstość i kleistość. W tym czasie balony nadmuchujemy i ustawiamy w pionowej pozycji, tak aby były stabilne i nie utrudniały dalszej pracy.

Do tego celu wykorzystać można szklankę lub słoiki. Kawałki gazety należy podrzeć na niewielkie części, a następnie namoczyć je we wcześniej przygotowanej masie gipsowej. Obklejamy powierzchnie balonów dwoma lub trzema warstwami takiego papieru, tak aby po wyschnięciu całość stworzyła kompozycję połówek skorupek jaj. Istotne znaczenie ma pozostawienie gipsowego modelu do wyschnięcia. Najczęściej będzie potrzebne na to conajmniej kilka godzin.

W tym czasie możemy przygotować dekoracje, które umieścimy wewnątrz naszych skorupek. W zależności od indywidualnych preferencji będzie to czekoladowy króliczek, gałązki bazi lub wiosenne kwiaty. Po upłynięciu odpowiedniej ilości czasu gipsowa masa wyschnie na powierzchni balonu . To znak, że dekoracja jest gotowa. Całość możemy udekorować w dowolny sposób. Gipsowe skorupki jaj to nie tylko rewelacyjny pomysł na świąteczny wystrój domu, ale też świetna zabawa dla najmłodszych. Wielkanoc stanowi bowiem rewelacyjną okazję to spędzania czasu w kuchni oraz na przygotowaniach dekoracji. Zyskamy dzięki temu nie tylko pięknie przystrojony dom, ale też przeżyjemy miłe chwile w gronie rodzinnym!

Wielkanocne pisanki
Źródło: Pexels

Świąteczny wazon ze słoika

Wielkanoc to przede wszystkim kwiaty, które w tym okresie w roku intensywnie rozkwitają na polach i łąkach. Warto zadbać o to, aby świąteczny wystrój domu zawierał również te elementy dekoracyjne. Przygotowanie wazonu ze słoika jest bardzo proste i wymaga jedynie kilku podstawowych artykułów papierniczych, które każdy z nas z pewnością posiada w swoim domu.

Na wstępie z papieru samoprzylepnego wycinamy kontur króliczka wielkanocnego (wzory możemy znaleźć w internecie), a następnie naklejamy kształt na słoik. Przy użyciu farby w sprayu zamalowujemy powierzchnię naczynia. Najlepsze efekty uzyskuje się po użyciu wiosennych kolorów, czyli żółtego, zielonego i niebieskiego.

Następnie odklejamy naklejkę z papieru, przez co po wyschnięciu pozostaje widoczny kontur świątecznego zwierzaka. Gwint słoika obwijamy wstążkami w trzech kolorach, a do jego wnętrza wkładamy kwiaty i gałązki wiosenne. Niezależnie od tego, czy będą to krokusy, bazie czy przebiśniegi – efekt będzie rewelacyjny w każdym przypadku.

Warto wykonać kilka takich słoików, ponieważ będą one się świetnie prezentować w ustawieniu po dwa lub trzy na półce. Szybki czas wykonania, miło spędzane chwile i świąteczny wystrój domu. Czego chcieć więcej od Wielkanocy?