Pięlęgnowanie betonu na budynku mieszkalnym

Pielęgnacja betonu – dlaczego jest potrzebna?

Pośród bardzo wielu różnorodnych materiałów budowlanych jednym z częściej wybieranych z pewnością jest beton. Wydawać by się mogło, iż wystarczy wylać odpowiednią mieszankę betonu na wskazane miejsce, aby uzyskać pożądaną i wytrzymałą powierzchnię. Jednak aby uzyskać powierzchnię o wymaganej wytrzymałości należy przeprowadzić wiele zabiegów pielęgnacyjnych, które zapewnią właściwy efekt.

Czym jest pielęgnacja betonu?

Pielęgnacja betonu bywa zabiegiem pomijanym, jednak jest niezbędna aby zapewnić wykonanej z niego powierzchni odpowiednią jakość oraz trwałość. Warunki atmosferyczne, takie jak niskie lub wysokie temperatury, promieniowanie słoneczne czy opady śniegu lub deszczu – wszystko to wpływa na jakość konstrukcji wykonywanych z betonu. Dobór odpowiednich metod pielęgnacyjnych pozwala skrócić czas wykonywania takich zabiegów, zapewniając jednocześnie właściwą wytrzymałość powierzchniową jak również odporność na uszkodzenia, drgania czy uderzenia. Zbyt mała wilgotność betonu w czasie wykonywania z niego nawierzchni może być przyczyną kruszenia się materiału jak również zwiększania wrażliwości powierzchni na drgania czy wibracje, co może w dalszej kolejności objawiać się uszkodzeniami.

Metody pielęgnacji betonu

Aby beton spełniał określone normy, pielęgnacja powinna być prowadzona przez właściwy czas. Ten zaś uzależniony jest od temperatury powierzchni betonu czy też rodzaju cementu, zastosowanego do jego produkcji. Oczywiście uwzględniać należy także warunki pogodowe, panujące w czasie realizacji konstrukcji. Okres, w jakim należy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne może wynosić jeden dzień lub nawet kilkanaście czy więcej dni.

Jedną z częściej wybieranych metod jest tak zwana pielęgnacja mokra. Polega ona przede wszystkim na dostarczaniu wykonanej nawierzchni odpowiedniej ilości wody. Taki sposób pielęgnacji jest często stosowany przede wszystkim w te dni, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Szczególnie należy zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację mokrą w stosunku do tych nawierzchni, które są realizowane w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych przez większa część dnia. Zbyt mała ilość wody może być przyczyną pęknięć, powstałych w wyniku skurczu związanego ze zbyt szybkim wysychaniem nawierzchni. Dlatego aby zapobiegać takim problemom, należy regularnie polewać powierzchnię betonu wodą. Należy jednak uważać, szczególnie jak chodzi o temperaturę wody. Zbyt zimna woda, polewana na nagrzany beton może być przyczyną powstawania pęknięć i osłabiania nawierzchni betonu.

Nieco inną metodą jest pielęgnacja osłonowa. Polega na stosowaniu specjalnych namiotów lub folii w celu zabezpieczenia powierzchni betonowej. Nie tylko zapobiega ona utracie wilgoci ale również chroni przed zbyt wysokimi jak równie zbyt niskimi temperaturami. Takie rozwiązanie stosuje się często w przypadku konstrukcji pionowych lub realizowanych w porze jesiennej czy zimowej, gdzie opady atmosferyczne mogą być bardziej intensywne. Wybór odpowiedniej metody pielęgnacji betonu uzależniony jest od rodzaju realizowanej konstrukcji.