Kamienny parapet na którym stoi wazon z kwiatami

Zalety parapetów kamiennych

Parapety podokienne znajdują się w każdy domu i mieszkaniu. Jest to podstawowy element każdego obiektu budowlanego. Parapet spełnia kilka ważnych funkcji. Pierwszym istotnym zadaniem jest podtrzymywanie znajdującego się wyżej okna. Drugim zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Mianowicie, zazwyczaj w każdych pomieszczeniach pod parapetem znajduje się grzejnik. Ciepłe powietrze unosi się do góry. Parapet powinien się kończyć na wysokości grzejnika i tym samym nie wpływa na tor strumienia ciepłego powietrza. Wpływa na kierowanie cyrkulacji powietrza. Innym zadaniem są także kwestie utrzymywania czystości. Gdyby pod oknem nie znajdował się parapet, część ściany znajdująca się pod oknem mogłaby ulegać zabrudzeniom, zbierałaby się wilgoć, a tym samym mógłby pojawić się grzyb lub pleść. Ponadto warto dodać, że parapety mogą stanowić swego rodzaju dekorację lub uzupełniać aranżację wnętrz. Parapety wykonywane są z tworzyw sztucznych, drewna, betonu czy naturalnego kamienia. W domowych pieleszach parapet umożliwia nam dekorację okien, możemy położyć na nim rośliny doniczkowe, ale także inne bibeloty.

Dlaczego warto zdecydować się na parapet z kamienia naturalnego ?

Jak zostało wspomniane wcześniej parapety mogą być zrobione z różnych materiałów, w tym: drewna, betonu, kamienia naturalnego czy tworzywa sztucznego. Tworzywa sztuczne nie są zbyt mocne i trwałe i nie są wystarczająco odporne na wodę czy wilgoć. Z kolei parapety drewniane wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji. Inwestycja w parapet powinna być jednorazowa, ale przy okazji powinna się zwrócić w czasie nie obciążając nas dodatkowymi kosztami. Dlatego też, najlepszą inwestycją jest inwestycja w kamienne parapety. Parapety kamienne mogą być wykonane z różnych rodzajów naturalnych kamieni. Możesz dostać parapety zrobiony z grafitu, z konglomeratu kwarcowego lub aglomarmuru i aglocementu.

Granit to skała zbudowana z kryształów, które tworzą się głęboko pod ziemią. Mają taki sam skład jak kwarc i inne minerały, ale granit zawsze ma szorstką teksturę. Kwarc to minerał zbudowany z dwutlenku krzemu. Kryształy kwarcu są gładkie i lśniące. Jeżeli mowa o odcieniach granitu to ciekawostką jest to, że barwa uzależniona jest od miejsca wydobycia skały.

Zalety parapetów kamiennych :

Parapety kamienne zawierają wiele atutów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich :

  • są bardzo odporne na zarysowania
  • są odporne na plamy
  • nie ulegają oddziaływaniu wody
  • są łatwe w utrzymaniu czystości
  • są wykonane z naturalnego materiału
  • posiadają walory estetyczne